Kalendář akcí
Stavíme, Bydlíme
HODONÍN

1. - 2. února 2019
Dům kultury Horní Valy
více...
Stavíme, Bydlíme
UHERSKÉ HRADIŠTĚ

15. - 16. března 2019
Městská sportovní hala
více...
Stavotech OLOMOUC
28. - 30. března 2019
Výstaviště Flora
více...
Stavíme, Bydlíme
JIHLAVA

5. - 6. dubna 2019
Dům kultury
více...
Stavíme, Bydlíme -
Krkonošský veletrh TRUTNOV

30. dubna - 1. května 2019
Společenské centrum UFFO
více...
FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH
24. - 26. května 2019
Hala Polárka
více...
Moderní dům a byt
PLZEŇ
Žena a domov
1. - 3. listopadu 2019
Hala TJ Lokomotiva
více...
Stavotech OLOMOUC
Ekoenerga
Moravská Dřevostavba
7. - 9. listopadu 2019
Výstaviště Flora
více...

Letošní trendy ve stavebnictví: udržitelnost se promítla do energetické úspory a ekologické šetrnosti

Bořetice, 24. května 2016

Nejen pohodlí a krása patří k hlavním trendům ve stavebnictví roku 2016, zřetelný je i nový přístup k navrhování, projektování, produkci či k plnění dodávek. Největší výzvou je udržitelnost a její využití při vývoji a výrobě stavebních materiálů. Nejde už jen o energetickou efektivitu, ale i o ekologickou šetrnost při výrobě, zpracování i během životního cyklu výrobku.

Takzvaná udržitelnost se projevuje především v komplexním vnímání stavebního projektu. Investory novostaveb a rekonstrukcí těch stávajících nezajímá jen to, jaké má budova vlastnosti, z čeho je postavená, ale i to, jak funguje svým majitelům i ve svém okolí, jaký má vliv na životní prostředí. Významně k tomu pomáhají inovativní materiály, které jsou nejen chytré, ale i šetrné.

Nové materiály myslí i na přírodu

Energeticky úsporný materiál nejlepších užitných vlastností bez environmentálně udržitelné výroby by byl neefektivní. U tuzemských nejnovějších certifikovaných výrobků se daří zátěž životního prostředí snížit až o třetinu. Novinkami jsou materiály, které se na udržitelnosti a ochraně životního prostředí sami aktivně podílejí, třeba už tím, že brání jeho poškození. „S kvalitní stínicí technikou ušetříte za vytápění, za ochlazování budov zase úspory dosahují 20 až 30 procent původních nákladů. Rolety a žaluzie tak chrání nejen vaši peněženku, ale také snižují emise CO2,“ vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se na tuzemském trhu specializuje na produkci garážových vrat a stínicí techniky.

K módním záležitostem patří i velké skleněné fasády u velkých kancelářských komplexů a průmyslových staveb. V letních měsících vyžaduje budova pokrytá sklem značné množství energie k udržení vnitřní teploty na přijatelné úrovni. Klimatizováním se však spotřebuje spoustu energie, budovy díky tomu produkují kolem 40 % všech uhlíkových emisí v průmyslových zemích. Klimatizaci lze přitom nahradit prvky stínicí techniky, jejichž význam nabývá na důležitosti s ohledem na mezinárodní ochranu klimatu, která povoluje stále méně emisí. Členské státy Evropské unie si navíc odsouhlasily, že po roce 2020 bude u nových budov energetická náročnost na vytápění, ohřev vody, větrání a klimatizaci téměř nulová a že jakékoli další energetické výdaje musí být pokryty zařízeními, která budou instalována v budově samotné. Tento úkol má usnadnit použití takzvaných multifunkčních fasád, které nesou třeba prvky chránící před sluncem.

Bezdrátové ovládání není jen chytrou „vychytávkou“

Také ovládání prvků domácnosti na dálku už dávno nepatří k tématům stavebnické sci-fi. Trendy nastavení funkcí domu přes mobilní telefon stále sílí. Bezdrátová řešení elektroinstalace tak již není výsadou bohatých sousedů. Vícečlenné rodiny i ti, kteří chtějí ušetřit, ji ocení. V chytrém domě či bytě mají lidé veškerá elektrická zařízení kdekoliv a kdykoliv pod dohledem. Veškeré spotřebiče, světla, nebo televizi lze vypnout jedním dotykem na mobilu. Takto vzdáleně lze obsluhovat i topení, klimatizaci, žaluzie, kameru u vchodových dveří nebo garážová vrata. „Všechny typy motorů ve spojení s garážovými vraty jsou kompatibilní se systémem HomeLink, který je integrován do elektrického systému auta. Díky tomu je možné ovládat nejen garážová vrata, ale třeba i alarm nebo osvětlení,“ uvedl Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax.

 

Kontakt

Lubomír Valenta
Marketingový manažer
mobil.: +420 724 824 284
e-mail: press@lomax.cz

691 08 Bořetice 417
www.lomax.cz

 

 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  

Zpět

Všechna témata Nové téma

Diskuzní fórum