Kalendář akcí
Stavíme, Bydlíme
HODONÍN

1. - 2. února 2019
Dům kultury Horní Valy
více...
Stavíme, Bydlíme
UHERSKÉ HRADIŠTĚ

15. - 16. března 2019
Městská sportovní hala
více...
Stavotech OLOMOUC
28. - 30. března 2019
Výstaviště Flora
více...
Stavíme, Bydlíme
JIHLAVA

5. - 6. dubna 2019
Dům kultury
více...
Stavíme, Bydlíme -
Krkonošský veletrh TRUTNOV

30. dubna - 1. května 2019
Společenské centrum UFFO
více...
FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH
24. - 26. května 2019
Hala Polárka
více...
Moderní dům a byt
PLZEŇ
Žena a domov
1. - 3. listopadu 2019
Hala TJ Lokomotiva
více...
Stavotech OLOMOUC
Ekoenerga
Moravská Dřevostavba
7. - 9. listopadu 2019
Výstaviště Flora
více...

Vloupání do chat v Česku ubývá. Přesto jich policisté letos napočítali více než dva tisíce

Praha, 8. prosince 2015

S koncem chatařské sezóny život v rekreačních domcích postupně utichá. Přestože se v tomto období chaty často stávají terčem zlodějů, v posledních letech podobných činů ubývá. Zatímco v roce 2013 museli policisté řešit 4 841 těchto trestných činů, vloni policie evidovala celkem 3 955 případů vloupání do chat a chalup. Nejvíce případů, tedy 344, hlásil jihočeský kraj, nejméně se kradlo na Karlovarsku, kde policisté napočítali 144 vloupání.

Letos policejní statistiky do konce října hlásí 2 193 vloupání. Odborníci varují, že v řadě případů lidé zlodějům práci sami ulehčují. Například ze statistik UNIQA pojišťovny vyplývá, že jen přibližně polovina chat a chalup je vybavena bezpečnostním zámkem, třetina okenicemi nebo mřížemi, jen osmina má bezpečnostní dveře a alarmem je vybaven pouze asi každý desátý rekreační objekt. Pokud člověk chatu či chalupu navíc opouští na delší dobu, například právě na konci sezóny, samozřejmostí je nejen zamknout všechny dveře a zabezpečit okna, ale také úklid kolem domku. Tam nesmí zůstat zapomenuto nic, co by případnému zloději jeho práci usnadnilo, třeba žebřík nebo obyčejný krumpáč opřený o zeď.

Tím nejspolehlivějším způsobem, jak nezvané návštěvníky od vloupání odradit, je podle expertů instalace zabezpečujících prvků. Už pouhý pohled na ně totiž v řadě případů zloděje dokáže odradit. „Pokud budou vedle sebe dva domy, z nichž jeden bude mít kvalitní okna a bytelné dveře, zatímco ten druhý už na první pohled chatrné, je velmi pravděpodobné, že pachatel si vybere snadnější cestu,“ uvedl Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax, která nabízí řadu bezpečnostních prvků. Nejlepší je podle něj několik bezpečnostních prvků zkombinovat. „Například vrata lidé stále častěji zabezpečují kombinací elektronických prvků a mechanických zarážek. Pokud jsou garážová vrata s automatickým ovládáním, je v současnosti u kvalitních motorů převodovka konstruována tak, že zabraňuje nežádoucímu mechanickému zvednutí vrat, a to i v případě výpadku proudu,“ vysvětlil princip Valenta. Další překážku představují také předokenní rolety. „Pokud se zloději rozhodnou pro brutální průnik do vytipovaného domu, ani rolety je nezadrží. Odradit náhodného pachatele však mohou. U motorem ovládaných rolet lze navíc před odjezdem na dovolenou naprogramovat dobu automatického vytažení a spouštění systémů. Díky tomu nebude mít nikdo tušení, že je dům zrovna prázdný,“ popsal Lubomír Valenta. Výše zmíněná opatření pak vhodně doplní instalace poplachového systému.

Nezapomeňte na pojištění, radí odborníci

Žádný zabezpečovací systém však není stoprocentně účinný. Proto odborníci doporučují si chatu či chalupu pro jistotu pojistit. Na to však lidé často zapomínají. „Rekreačních domácností je pojištěných odhadem asi třicet procent. Tohle číslo se přitom meziročně příliš nemění,“ upozornila mluvčí UNIQA pojišťovny Eva Svobodová. Současně varuje, že pojištění chaty či chalupy nemusí automaticky znamenat i pojištění vnitřního vybavení, které je třeba sjednat také.

Pojištění lze přitom přizpůsobit specifikům týkajícím se chat a chalup a také požadavkům konkrétního zákazníka. „Jeho konstrukce je přizpůsobena charakteru a požadavkům přechodně užívaného majetku. Poskytuje ochranu proti všem nejčastějším rizikům, která ohrožují tento typ majetku, od živelních nebezpečí po odcizení. V rámci smlouvy lze pojistit i zahradní architekturu, jako jsou terénní úpravy a porosty, zahradní jezírko nebo stavby nemající charakter budovy. Stavebnicová konstrukce pojištění pak umožňuje klientům, aby si pojistili a platili pouze ta nebezpečí, která považují za důležitá a mohou jejich majetek skutečně ohrozit,“ popsal některá specifika mluvčí pojišťovny GENERALI Jiří Cívka.

Podle odborníků je sjednání pojistky chaty nebo chalupy přitom velmi snadné a člověk kvůli němu častokrát ani nemusí na pobočku. Vše zařídí z domu pomocí internetu. „V 99 procentech případů lze pojistku sjednat, aniž by muselo dojít k prohlídce pojišťované stavby. Jak je vidět, je to skutečně jednoduché, a těch pár minut času se při případných problémech jistě vyplatí,“ uzavřel mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Policie ČR

Policie České republiky je jednotný ozbrojený bezpečnostní sbor zřízený zákonem České národní rady ze dne 21. června 1991. Slouží veřejnosti. Jejím úkolem je chránit bezpečnost osob a majetku, chránit veřejný pořádek a předcházet trestné činnosti. Plní rovněž úkoly podle trestního řádu a další úkoly na úseku vnitřního pořádku a bezpečnosti svěřené jí zákony, předpisy Evropských společenství a mezinárodními smlouvami, které jsou součástí právního řádu České republiky.

Lomax

Firma LOMAX & Co spol. s.r.o. vznikla v roce 1992 a dnes je největším výrobcem garážových vrat, předokenních rolet a venkovních žaluzií v ČR. Sídlo firmy se nachází na jižní Moravě v obci Bořetice a od svého vzniku bylo hlavním cílem dodávat zákazníkům kvalitní výrobky. V jejím sortimentu jsou garážová vrata, rolety, žaluzie nebo dveře.

UNIQA

UNIQA pojišťovna byla založena v roce 1993. UNIQA je univerzálním pojišťovacím ústavem, který nabízí životní a neživotní pojištění pro jednotlivce, podnikatele i firmy. Po celou dobu své existence na českém trhu patří UNIQA pozice mezi 10 nejsilnějšími hráči. UNIQA pojišťovna využívá stabilního finančního zázemí, know-how a zkušeností jediného rakouského akcionáře, UNIQA International AG.

GENERALI

Pojišťovna Generali je součástí skupiny Generali, jednoho z největších světových pojistitelů s předepsaným pojistným přesahujícím 70 miliard eur (v roce 2014). Se 78 tisíci zaměstnanci po celém světě a se 65 miliony klientů ve více než 60 zemích zaujímá skupina Generali vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Pojišťovna Generali patří s tržním podílem 7,2 % (k 31. 12. 2014 dle metodiky ČAP) mezi největší české pojišťovny. Široký pojistný program, zahrnující pojištění osob, majetku, odpovědnosti, motorových vozidel i průmyslových a podnikatelských rizik je poskytován prostřednictvím vlastních spolupracovníků i řady renomovaných makléřských společností.

ČSOB

Československá obchodní banka, a. s. (ČSOB), působí jako univerzální banka v České republice. ČSOB byla založena státem v roce 1964 jako banka pro poskytování služeb v oblasti financování zahraničního obchodu a volnoměnových operací s působností na československém trhu. V červnu 1999 byla privatizována – jejím majoritním vlastníkem (od roku 2007 jediným) se stala belgická KBC Bank, která je 100% dceřinou společností mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC Group. V červnu 2000 ČSOB převzala Investiční a poštovní banku (IPB). Do konce roku 2007 působila ČSOB na českém i slovenském trhu; slovenská pobočka ČSOB byla transformována do samostatné právnické osoby k 1. lednu 2008. Od 1. ledna 2013 uspořádala KBC Group své aktivity na klíčových trzích do tří obchodních divizí – Belgie, Česká republika (zahrnuje všechny obchodní aktivity KBC v České republice) a Mezinárodní trhy.

 

Kontakt

Lenka Rudišová
PR & Media Manager

LESENSKY.CZ s.r.o.
mobil.: +420 777 399 005
e-mail: rudisova@lesensky.cz

Navrátilova 224/1, 616 00 Brno
www.lesensky.cz |Facebook| Linkedin

 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  

Zpět

Všechna témata Nové téma

Diskuzní fórum