Kalendář akcí
Stavíme, Bydlíme
HODONÍN

1. - 2. února 2019
Dům kultury Horní Valy
více...
Stavíme, Bydlíme
UHERSKÉ HRADIŠTĚ

15. - 16. března 2019
Městská sportovní hala
více...
Stavotech OLOMOUC
28. - 30. března 2019
Výstaviště Flora
více...
Stavíme, Bydlíme
JIHLAVA

5. - 6. dubna 2019
Dům kultury
více...
Stavíme, Bydlíme -
Krkonošský veletrh TRUTNOV

30. dubna - 1. května 2019
Společenské centrum UFFO
více...
FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH
24. - 26. května 2019
Hala Polárka
více...
Moderní dům a byt
PLZEŇ
Žena a domov
1. - 3. listopadu 2019
Hala TJ Lokomotiva
více...
Stavotech OLOMOUC
Ekoenerga
Moravská Dřevostavba
7. - 9. listopadu 2019
Výstaviště Flora
více...

Díky stínicí technice lze snížit náklady na vytápění o 10 %. Počet domácností využívající motorické ovládání se zdvojnásobil

Praha, 26. listopadu 2014

Efektivní využití stínicí techniky nemá v České republice dlouhou historii. Ačkoliv bývá běžně spojováno zejména s ochranou soukromí a zabezpečením, kvalitní stínění dnes umožňuje omezit úniky tepla a snížit náklady na vytápění až o 10 %. Češi si přínosy stínících prvků již uvědomují. Podle odborníků se obrat v oboru stínění během posledních tří let zvýšil více než o třetinu. Zdvojnásobil se také počet domácností, ve kterých je použito motorické ovládání stínění.

Podle odborníků nemá využití prvků stínicí techniky v tuzemsku dlouhou tradici. „Například rolety si lidé spojovali především s ochranou soukromí a zabezpečením, jejich význam v roli ochrany před vlivy vnějšího prostředí a úsporami energie, které jejich použití přináší, se zabýval málokdo. Podobný přístup lze přitom najít i u žaluzií a dalších systémů stínicí techniky,“ uvedl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky. Výrazný růst poptávky po prvcích stínicí techniky lze v České republice zaznamenat až v posledních letech. „Odhadujeme, že oproti roku 2010 se obrat v oboru stínění zvýšil zhruba o 35 %,“ řekla Štěpánka Lubinová, výkonná manažerka Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí s tím, že na zvýšení poptávky na českém trhu v posledních letech se podílí také export.

Výhody použití kvalitní stínicí techniky lze podle odborníků spatřit v mnoha oblastech, které se liší v závislosti na aktuálním ročním období. „Zejména exteriérová stínicí technika má výrazný vliv na energetickou bilanci budovy. V létě je díky kvalitnímu stínění možné omezit náklady na chlazení a v zimě naopak umožňuje omezit úniky tepla a tím snížit náklady na vytápění,“ vysvětlila Štěpánka Lubinová. Ještě výraznější je tato úspora ve vazbě na motorické řízení stínění. „Motorizace v návaznosti na čidla umožní, aby se podle aktuálního počasí stínění buď aktivovalo, nebo deaktivovalo, a díky tomu se dům nepřehřívá a nemusíte v létě chladit, nebo dům nevychladne a využívá slunce v zimě k vytápění,“ doplnila Lubinová.

Úspora energie na vytápění domu je jedním z hlavních důvodů, proč se poptávka po inteligentním řízení v oblasti stínicí techniky stále zvyšuje. „V současné době registrujeme nárůst těchto zařízení u rodinných domů zhruba o 10 % ročně. Z celkového počtu instalovaných prvků stínicí techniky, je zhruba 30 % řízeno automaticky pomocí čidel nebo časové automatiky,“ sdělila Hana Pobořilová, marketing manažer společnosti Somfy, která vyrábí a distribuuje pohony a řídicí systémy pro stínicí techniku. Tento trend potvrzuje i Štěpánka Lubinová a dodává, že se za poslední tři roky téměř zdvojnásobil počet domácností, ve kterých je použito motorické ovládání stínění.

Právě elektrické pohony zefektivňují celkový účinek stínicí techniky. Experti se shodují, že díky elektrickým pohonům předokenních rolet lze v zimních měsících uspořit až 10 % energie na vytápění domu. „Při nízké venkovní teplotě se předokenní rolety automaticky zavřou a vytvoří před okny dodatečnou tepelnou izolaci. Toto je velice výhodné využívat i například při nízkých nočních teplotách a zabránit tak zbytečnému úniku tepla. Naopak, když v zimě svítí slunce, předokenní rolety se vytáhnou a pomohou tak vyhřát interiér domu či bytu,“ upřesnil Lubomír Valenta. „Z našich zkušeností vyplývá, že pokud jsou rolety na noc zavírány, místnost vystydne zhruba o 1,5 stupně. Pokud rolety zavřené nejsou, teplota se sníží až o stupně 3,“ upřesnil Karel Kubela, obchodní ředitel společnosti Somfy.

O Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí

Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí bylo zaregistrováno 1. října 2009 Odborem živnostenským a občanskosprávním Magistrátu hl. m. Prahy pod číslem jednacím 15/09. Sdružení si klade za cíle stát se garantem profesionality na trhu stínicí techniky, informovat širokou veřejnost o výhodách použití kvalitní stínicí techniky, a to především v úsporách energie. Dalším cílem sdružení je spolupracovat s odbornou veřejností, architekty, projektanty a také akademickou obcí na nových vývojových projektech a zasadit se o plnohodnotné postavení moderních technologií stínění ve státních programech, například v programu Zelená úsporám a legislativě.

O společnosti Lomax

Firma LOMAX & Co spol. s.r.o., která vznikla v roce 1992, je v současnosti největším výrobcem garážových vrat, předokenních rolet, žaluzií, plotů a bran v ČR. Sídlo firmy se nachází na jižní Moravě v obci Bořetice a od svého vzniku bylo hlavním cílem dodávat zákazníkům kvalitní výrobky. V roce 2000 společnost LOMAX uvedla do provozu nově vyrobenou válcovací linku, díky které si firma veškeré panely pro sekční vrata vyrábí sama. Specializovaný tým odborných pracovníků a přesná výroba na CNC strojích s využitím nejmodernější techniky je předpoklad pro kvalitní výrobky. Dodavatelé komponentů pro výrobu jsou pouze renomované firmy splňující normy a legislativu EU a jsou vždy špičkou ve svém oboru s garancí kvality.

O společnosti Somfy

Společnost Somfy je největším světovým výrobcem a dodavatelem pohonné techniky a řízení pro předokenní rolety, markýzy, žaluzie, interiérové stínění, garážová vrata, vjezdové brány či zastínění zimních zahrad.

Kontakt

Lenka Rudišová
PR & Media Manager

LESENSKY.CZ s.r.o.
mobil.: +420 777 399 005
e-mail: rudisova@lesensky.cz
Navrátilova 224/1, 616 00 Brno
www.lesensky.cz


Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  

Zpět

Všechna témata Nové téma

Diskuzní fórum