Kalendář akcí
Stavíme, Bydlíme
HODONÍN

1. - 2. února 2019
Dům kultury Horní Valy
více...
Stavíme, Bydlíme
UHERSKÉ HRADIŠTĚ

15. - 16. března 2019
Městská sportovní hala
více...
Stavotech OLOMOUC
28. - 30. března 2019
Výstaviště Flora
více...
Stavíme, Bydlíme
JIHLAVA

5. - 6. dubna 2019
Dům kultury
více...
Stavíme, Bydlíme -
Krkonošský veletrh TRUTNOV

30. dubna - 1. května 2019
Společenské centrum UFFO
více...
FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH
24. - 26. května 2019
Hala Polárka
více...
Moderní dům a byt
PLZEŇ
Žena a domov
1. - 3. listopadu 2019
Hala TJ Lokomotiva
více...
Stavotech OLOMOUC
Ekoenerga
Moravská Dřevostavba
7. - 9. listopadu 2019
Výstaviště Flora
více...

YOUNG ARCHITECT AWARD 2015 na veletrhu Stavotech

Dne 15. září 2015 proběhl již 7. ročník soutěže o ceny pro mladé a začínající architekty. 

„Porovnáním, zviditelněním a případně oceněním úrovně prací pomáhá soutěž nejen mladým architektům, ale i školám poskytujícím architektonické vzdělání. Do třetice pomáhá svým veřejně prospěšným zadáním veřejnosti - oceněním zájmu o živé, každodenně žité a možná právě proto již nevnímané a zastřené problémy architektury a prostředí, ve kterém žijeme,“ říká Ladislav Lábus, patron soutěže.

Celkový počet přihlášených prací byl 71. Předmětem soutěžní přehlídky jsou architektonické a urbanistické práce dosud nepřihlášené do předchozích ročníků soutěže.

Účel a poslání soutěžní přehlídky

Účelem soutěžní přehlídky je zmapovat tvorbu studentů a mladých architektů do 33 let, pomoci najít mladým tvůrcům místo na současné architektonické scéně, zapojit je do tvorby kvalitního veřejného prostoru, přiblížit architekturu široké veřejnosti, podpořit veřejnou diskusi o architektuře a získat různé pohledy na nové využití starých míst a objektů v kontextu krajiny, venkovských sídel a měst.

Téma soutěžní přehlídky

Nový život pro stará místa
Udržitelný rozvoj prostředí

Opuštěné, zanedbané, nevyužité, zapomenuté… to vše se dá znovu využít (např.: rekonstrukce, konverze, revitalizace, adaptace, novostavby – dotvoření prostředí, opuštěné a nevyužité objekty, proluky).

Soutěžící mohli vybírat z témat doporučených zástupci měst na základě každodenní znalosti problémů a potenciálů těchto sídel nebo přijít s originálním návrhem problematického místa měst a obcí, jehož řešení považovali pro stanovené sídlo za přínosné a prospěšné pro jeho rozvoj.

Soutěžní kategorie

Ideové studie
Kritéria hodnocení bez pořadí významnosti:

  • kvalita architektonického/urbanistického řešení,
  • výběr místa a vlastní koncepční řešení,
  • kontext místa,
  • přínos pro kvalitu životního prostředí.

Účastníci soutěže

Do soutěžní přehlídky mohou své dílo přihlásit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury a autodidakti praktikující v oboru, kteří v konečném termínu odevzdání soutěžních prací nepřesáhli věk 33 let.
Soutěžní práce mohou být do soutěžní přehlídky přihlášeny pouze autory nebo kolektivy. Soutěžícím je vždy autor nebo kolektiv, který také přebírá případné ocenění díla.

Proluka Olomouc - bydlení pro seniory

Do soutěže byla přihlášena i jedna práce s olomouckým tématem:
Autor: Eva Bomberová
Škola: FA VUT v Brně
Ateliér: AT4

Prázdná proluka v centru Olomouce v ulici Denisova jako místo pro bydlení. Život okolo, zeleň, kultura, kostely, MHD. To vše dostupné do pár kroků. Ideální místo pro seniory – bydlení s potřebnými službami a dalším zázemím v přízemí budovy, včetně obchodního parteru. Dva polosoukromé dvory jako místo pro klidné posezení s přáteli a rodinou či vlastní zahrada mezi hradbami pro pěstování vlastní zeleniny a květin. Koncept stavby je řešen jako bezbariérový a snadno prostupný i pro méně pohyblivé osoby. Stavba samotná reaguje na okolní zástavbu, splňuje podmínky na oslunění a nezastiňuje sousední domy.

Na Young Architect Award 2015 se můžete přijít podívat do Galerie architektury a designu v rámci Olomouckých dnů architektury a stavebnictví na STAVOTECHu

Více: www.yaa.czLíbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  

Zpět

Všechna témata Nové téma

Diskuzní fórum