Kalendář akcí
Stavíme, Bydlíme
HODONÍN

1. - 2. února 2019
Dům kultury Horní Valy
více...
Stavíme, Bydlíme
UHERSKÉ HRADIŠTĚ

15. - 16. března 2019
Městská sportovní hala
více...
Stavotech OLOMOUC
28. - 30. března 2019
Výstaviště Flora
více...
Stavíme, Bydlíme
JIHLAVA

5. - 6. dubna 2019
Dům kultury
více...
Stavíme, Bydlíme -
Krkonošský veletrh TRUTNOV

30. dubna - 1. května 2019
Společenské centrum UFFO
více...
FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH
24. - 26. května 2019
Hala Polárka
více...
Moderní dům a byt
PLZEŇ
Žena a domov
1. - 3. listopadu 2019
Hala TJ Lokomotiva
více...
Stavotech OLOMOUC
Ekoenerga
Moravská Dřevostavba
7. - 9. listopadu 2019
Výstaviště Flora
více...

Český pavilon EXPO2015 představuje špičkovou českou modulární architekturu

Vítězný návrh mezinárodní veřejné soutěže na pavilon České republiky na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně je domem i zážitkem. Jeho život ale Expem nekončí.

Koncept je založen na dočasnosti pavilonu a na tématu Světové výstavy Expo 2015 „Potraviny pro planetu, energie pro život“. Mottem pavilonu je voda, pavilon prezentuje nejnovější možnosti nanotechnologického čištění vody a zároveň tradiční vztah České republiky k vodě (lázeňství, apod.) formou bazénu, který je součástí veřejného prostoru pavilonu. Pavilon je modulární stavba, přičemž důležitým aspektem modularity je možnost rozebrání budovy po výstavě, její přesun zpět do České republiky a opětovné využití modulů pavilonu.

Soudobá architektura pavilonu odkazuje na jednoduchost národního stylu – na modernismus. Ve spodní části se nachází bazén, malý amfiteátr a restaurace. V patře jsou výstavní prostory umístěné kolem centrálního átria a další restaurace, následuje přístupná zelená střecha, které poskytuje návštěvníkovi výhled na celý areál světové výstavy. Interiér pavilonu vzniká ve spolupráci s předními současnými českými umělci.

Zohledněny jsou také klimatické podmínky letního Milána, kdy český pavilon nabízí mnohdy již unaveným návštěvníkům něco navíc. Je na návštěvníkovi, jestli se rozhodne pro odpočinek v jedné ze tří restaurací v pavilonu nebo pro relaxaci v bazénu, který bývá označován jako „urbánní bazén“ nebo „Czech Re:Public Pool“. Potřebnou výbavu pro koupel návštěvník dostane zdarma jako propagační materiál. Místo tradičních tiskovin, které často končí v odpadkovém koši, návštěvník dostane žabky, plavky a ručník, které by měly být potištěny informacemi o expozici i Česku a může tak pavilon originálně propagovat i jinde. Propagační předměty budou zhotoveny z inteligentních materiálů s využitím nanotechnologií, ve kterých je Česká republika světová špička.

Po skončení výstavy lze pavilon demontovat na jednotlivé moduly a převézt zpět do Česka, kde může najít další využití. Pavilon tak nebude nutně čekat obvyklý osud výstavních pavilonů, znamenající chátrání nebo demolici. Spodní část může nadále sloužit jako restaurace s bazénem například na pražské náplavce, horní dvě patra mohou jednoduchou úpravou plnit funkci mateřské školky, výstavní galerie nebo studentského bydlení.

O tom, jak vznikal návrh pavilonu a jaké má pavilon architektonické řešení příjdou na Stavotech přednášet samotní tvůrci projektu - Ing. arch. Ondřej Chybík a Ing.arch. Ondřej Krištof .
Přednášky se můžete zúčastnit v pátek 6.11.2015 od 16.00 hod v rámci Olomouckých dnů architektury a stavebnictví.Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  

Zpět

Všechna témata Nové téma

Diskuzní fórum